🚚 Darmowa wysyłka z Maybelline, Garnier i innymi >

Co zdradzi filtr SPF?

SPF czyli z angielskiego Sun Protection Factor to liczba, która w kosmetykach do opalania podaje stopień ochrony przed promieniowaniem UVB. Wybierając filtr przeciwsłoneczny, SPF sugeruje nam, jak dobrze ten produkt nas ochroni. Im wyższa liczba, tym więcej promieni UVB zostanie zablokowanych.

Jak działają najczęściej występujące typy SPF?

  • SPF 50 blokuje 98 % promieniowania UVB, tzn. do skóry przedostanie się 2% promieniowania.

  • SPF 30 blokuje 97 %

  • SPF 20 blokuje 95 %

  • SPF 15 blokuje 93 %

  • SPF 10 blokuje 90 %

Według czego wybierać faktor SPF?

Dermatolodzy zazwyczaj zalecają SPF 30–50. Wyższe współczynniki nie mają już sensu. Należy zdać sobie sprawę, że żaden filtr ochronny nie może blokować 100 procent promieniowania. Czasami wyższe czynniki są nawet paradoksalnie bardziej niebezpieczne. Prowadzą do fałszywego poczucia bezpieczeństwa, ludzie mają wtedy tendencję do pozostawania dłużej na słońcu, nawet w czasie najbardziej intensywnego promieniowania około południa. Przez to mogą bardziej poparzyć swoją skórę niż ci, którzy używają niższego filtra ochronnego, ale przestrzegają zasad bezpiecznego opalania.


Czym jest SPF można również łatwo wytłumaczyć jako czas, w którym możesz pozostać na słońcu nim dojdzie do poparzenia skóry. Powiedzmy, że skóra bez korzystania z kremu przeciwsłonecznego zostanie poparzona w 10 minut. W takim razie SPF 15 wydłuża ten czas 15 razy i pozwala pozostać na słońcu przez 150 minut. Jest to jednak bardzo przybliżone oszacowanie, które zależy również od rodzaju skóry, intensywności światła słonecznego i ilości użytego kremu do opalania. Ponadto eksperci zalecają regularne stosowanie kosmetyku co dwie godziny, a nawet częściej w przypadku kąpieli lub nadmiernego pocenia się - niezależnie od wielkości SPF.

SPF chroni przed promieniowaniem UVB. Jednak co z UVA?

Promieniowanie słoneczne UV należy rozróżnić na dwa typy. Powiedzieliśmy już, że współczynnik ochrony SPF chroni przed promieniowaniem UVB. Jest to rodzaj promieniowania, które przenika tylko zewnętrzne warstwy skóry, powoduje oparzenia skóry, a także może zwiększać ryzyko raka skóry.

Z drugiej strony jest promieniowanie UVA, które przenika głębiej, działając w miejscach powstawania kolagenu i elastyny. Może uszkodzić komórki DNA i jest odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się skóry. UVA nadaje Twojej skórze brązowy odcień, chociaż tak naprawdę jest to jedynie reakcja obronna skóry na promienie słoneczne. Promieniowanie UVA stosuje się również w solariach. Wybierając filtr przeciwsłoneczny, upewnij się, że chroni on przed obydwoma rodzajami promieniowania. Oznaczenie „broad-spectrum” oznacza ochronę zarówno przed UVA, jak i UVB.

Chemiczne i mineralne filtry SPF

Żeby tego było mało, w kosmetykach do opalania można znaleźć dwa typy filtrów SPF. Pierwsze to chemiczne, czy też syntetyczne. Wnikają w skórę i pochłaniają promieniowanie UVB, następnie wykorzystując reakcję chemiczną przekształcają ją w ciepło. Muszą być wystarczająco wchłonięte, aby mogły działać niezawodnie, dlatego konieczne jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej z filtrem chemicznym co najmniej 20 minut przed opalaniem. Chemiczne filtry przeciwsłoneczne mają zwykle jaśniejszą konsystencję, są łatwe do nakładania i nie zostawiają na ubraniach białych plam.


Filtry mineralne nie wnikają w skórę tylko pozostają na powierzchni i tworzą na niej warstwę ochronną, dzięki czemu promieniowanie UVB odbija się od skóry. Działają natychmiast po nałożeniu na skórę i są idealne dla bardziej wrażliwej skóry, ponieważ stwarzają mniejsze ryzyko podrażnienia. Nowoczesne kosmetyki do opalania często łączą oba rodzaje filtrów w celu skuteczniejszej ochrony skóry.

Jak często nanosić krem do opalania z filtrem SPF?

Filtr ochronny pod wpływem słońca stopniowo osłabia swoje działanie. W zależności od czasu spędzonego w bezpośrednim działaniu promieni słonecznych pojawia się również potrzeba wielokrotnego stosowania kremu do opalania. Jeśli rano nałożysz krem ​ na dzień z filtrem ​SPF ii będziesz siedziała w biurze przez cały dzień, filtr zadziała również po południu, w drodze do domu. Jeśli jednak spędzasz więcej czasu na zewnątrz w bezpośrednim świetle słonecznym, powtarzaj aplikację regularnie, co najmniej co dwie godziny. Jeśli zażywasz wielu kąpieli lub często się pocisz, stosuj krem ​​przeciwsłoneczny jeszcze częściej.

Inne zasady ochrony przeciwsłonecznej

I przez to, że filtr zapewnia całkiem dobrą ochronę przed promieniowaniem UVB, ochrona przeciwsłoneczna powinna być o wiele bardziej kompleksowa. Przestrzegaj też poniższych zasad bezpiecznych kąpieli słonecznych: 

  • Chociaż współczynnik SPF zapewnia dość niezawodną ochronę przed promieniowaniem UVB, ochrona przed słońcem powinna być znacznie bardziej kompleksowa. Postępuj zgodnie z innymi zasadami bezpiecznego pobytu na słońcu:

  • około południa, najlepiej od 11 do 15 godziny, chowaj się w cieniu, promienie słoneczne są wtedy najbardziej intensywne

  • jeśli to możliwe, chroń skórę pod koszulką z długim rękawem, długą spódnicą lub spodniami

  • noś wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne

  • pij wystarczające ilości płynów, głównie wody

  • przeczytaj inne wskazówki dotyczące bezpieczniejszego opalania

Dostawa:
Płatność:
Certyfikat:
Made with by PragueBest