Elie Saab: Lusterko w prezencie

Historia perfum

12 przystanków,

czyli historia człowieka to także historia perfum!

  • Z punktu widzenia pamięci węch jest dominującym zmysłem. Jego „bank danych” przechowuje tysiące zapachów, które na różne sposoby zapamiętuje się za życia, wywołują one przyjemne uczucia i długo skrywane wspomnienia. Może to być aromat świeżego lnu, brzoskwiń, skoszonej trawy, zasypki dla niemowląt, wanilii…
  • Zapachy kwitnących łąk, ziół, mokrego lasu czy palonego drewna fascynowały ludzkość od pradawna. Starożytne rytuały dymne dały początek słowu perfumy (per fumum - przez dym). Biblijny Noe podziękował również Bogu za ocalenie go przed potopem świata przez spalenie cedru i mirry. 
  • Pierwsze perfumy to było kadzidło, którego używali Egipcjanie 5000 lat temu, a następnie starożytni Arabowie, Grecy, Indianie i Rzymianie. Z biegiem czasu ludzie zaczęli tworzyć pachnące maści, a zapachy stały się symbolem wysokiego statusu społecznego.

Historie vůní: Chanel No. 5
  • Przyjmuje się, że Arabowie są wynalazcami perfum w dzisiejszej znanej płynnej postaci. Udało im się ulepszyć znaną już technikę destylacji i wyprodukować czysty olejek eteryczny. Słynny arabski lekarz Ibn Sín (Avicenna) przygotował wciąż pożądaną wodę różaną już około roku 1000 n.e.
  • W Europie po upadku Cesarstwa Rzymskiego perfumiarstwo upadło. Krzyżowcy przynieśli tu pachnącą wodę ponownie dopiero w XI i XII wieku. W tym czasie cech rzemiosł perfumeryjnych założony przez króla Filipa Augusta w 1190 roku, uzyskał pierwszą koncesję perfumeryjną we Francji.
  • Pierwsze nowoczesne perfumy powstały w 1370 roku na Węgrzech na zlecenie królowej Elżbiety. Tak zwana węgierska woda na bazie rozmarynu i lawendy stała się sławna w całej Europie. Były to pionierskie europejskie perfumy na bazie alkoholu, stosowane przez wieki przed pojawieniem się wody kolońskiej.
  • Od 1533 roku, we Francji z powodzeniem pracował włoski perfumiarz René le Florentin,, osobisty człowiek królowej Katarzyny Medycejskiej. Miał on sklep na moście Pont au Change, a za nim byli inni producenci perfum. W tym czasie zaczęła się również tworzyć historia perfumeryjnego miasta Grasse w Prowansji.
  • W Anglii perfumy pojawiły się pod koniec XVI wieku. Królowa Elżbieta I zmusiła ich do rozpylania we wszystkich miejscach publicznych, ponieważ nienawidziła tamtejszego zapachu. W tej epoce angielskie szlachcianki mieszały swoje własne perfumy.
  • W XVII i XVIII wieku na francuskim dworze perfumowano prawie wszystko  - aby zamaskować przykre zapachy. Król Ludwik XV żądał codziennych zmian bogatych zapachów w swoich pokojach. Słynne perfumy Madam de Pompadour kosztowały pół miliona franków rocznie.
  • Rewolucja w rozwoju zapachów została zapoczątkowana w 1709 roku przez wodę kolońską, nazwaną na cześć Kolonii, skąd pochodzi. Eau de Cologne z cytrusami, lawendą i rozmarynem zachwyciła swoimi lżejszymi i świeżymi nutami. Do dziś przynosi chwałę niemieckim perfumom.
  • Złoty wiek perfumiarstwa przypadł na XIX wiek. Pierre François Pascal Guerlain otworzył w Paryżu sklep, w którym kupował wówczas śmietankę. Odkrycie substancji syntetycznych pozwoliło mu na obniżenie kosztów i rozpowszechnienie perfum. Klasa średnia również zaczęła entuzjastycznie korzystać z perfum.

Guerlain

Kamienie milowe w historii perfum XX wieku

1917: Stworzenie rodziny zapachów szyprowych

Na początku XX wieku pojawił się legendarny zapach Chypre, łączący mech dębowy, paczulę i cytrusy, na czele z bergamotką. Pionier nowoczesnej perfumerii, François Coty, zdobył sławę głównie w latach czterdziestych XX wieku. Jego firma z siedzibą w Nowym Jorku od 1922 roku jest światowym liderem w branży.

Lata 20.: Chanel No. 5 - część stylu ubioru

Chanel No. 5 urodziła się w 1921 roku . 5  - najsłynniejsze perfumy na świecie. Kultowy kwiatowo-drzewny zapach z aldehydami, ylang-ylang, irysem, jaśminem, różą, bursztynem, drzewem sandałowym i wanilią oczarował miliony kobiet, zwłaszcza w latach pięćdziesiątych, w tym seksowną aktorkę Marilyn Monroe.

Lata 70.: Amerykańska perfumowa rewolucja

Perfumy Revlon Charlie rozpętały w 1973 roku amerykańską perfumową rewolucję, która dosięgnęła całego świata. Zapach odpowiadający wizerunkowi wyzwolonej kobiety jest dziś na rynku w wielu wariantach. Jednak odważne reklamy lat 70. również zapoczątkowały męską rewolucję perfumeryjną i sprawiły, że perfumy stały się dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Lata 80.: Popularność mocnych perfum

Christian Dior Poison (1985), odurzający zapach dla odważnych kobiet, odpowiednio uzupełnił obszerne fryzury i poduszki wszyste w ramionach marynarek, czy bluzek. Krótko mówiąc, w latach 80. nawet zapach musiał być wyczuwalny. Ta eksplozja zmysłowości stała się najlepszym kobiecym zapachem roku 1987, a w 2000 roku weszła do sław organizacji do FiFi.

1990-1994: Inspiracja wodnymi nutami i perfumami unisex

Woda toaletowa L´Eau D´Issey odniosła ogromny sukces w 1992 roku, łącząc moc wodospadów i chłodnej wody z zapachem kwiatów i wiosennego lasu. Czar świeżości trwał nadal. Dwa lata później na rynek wszedł zapach CK One, który w dodatku był pierwszym zapachem unisex o przeznaczeniu zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

1995: Początek perfum inspirowanych jedzeniem

Marka Thierry Mugler zachwyciła świat charakterystycznymi aromatami dla smakoszy. Jej pierwsze perfumy Angel (1992), łączące w sobie pachnące akordy pralinek, czekolady i paczuli, stały się legendą. Zawsze świeci na modowym niebie jak najjaśniejsza gwiazda i wciąż przyciąga nowych wielbicieli.

Woda toaletowa 100 ml
18,68
Woda toaletowa 100 ml
120,92
Woda toaletowa 200 ml
160,07
Woda toaletowa 50 ml
106,31
Woda toaletowa 100 ml
19,14
Premium Premium
Woda toaletowa 100 ml
452,65
Woda toaletowa 100 ml
19,90
Woda toaletowa 100 ml
201,41

Rozwój perfum w XXI wieku

Rynek perfum bardzo się rozszerzył od lat 60. O zapachach często wspominają celebryci, a ich popularność lub niepopularność jest często uwarunkowana marketingiem i reklamą. Producenci natychmiast reagują na zmiany w stylu życia i wprowadzają zapachy wellness, unisex lub sportowe. Zawierają coraz więcej naturalnych składników w perfumach, a także zestawiają całą serię niszowych zapachów przeznaczonych dla wymagających indywidualistów.

Konsumenci również zaczęli mieć coś do powiedzenia. Zamiast drogich i zwykle ciężkich perfum, polubili lżejsze markowe wody toaletowe. Dzięki przystępnym cenom mogą mieć całą kolekcję i za każdym razem dostosowywać ją do nastroju w inny sposób. U progu drugiej połowy XXI wieku popularne stały się leśne zapachy drzewne, perfumy pudrowe, czy unowocześnione fougere.

To wspaniale, że dzisiaj każdy może wybrać swoje perfumy niemal „szyte na miarę” - bez podlegania dyktatom mody.

Jak wybrać perfumy

Lancome La Vie Est Belle

Ciekawostki ze światowej i rodzimej „pachnącej” historii

Czy wiesz, że kobiety mają lepszy węch niż mężczyźni? Szkoliły go od czasów prehistorycznych. Potrzebowały wrażliwszego nosa niż mężczyźni, aby znajdować owoce i przygotowywać jedzenie. Toksyczna lub zepsuta żywność mogłaby zatruć całą społeczność…

Chcesz pachnieć jak słynna egipska królowa Kleopatra, która oczarowała nawet potężnego Cezara? Jej sekretem były pachnące olejki z mirry, cynamonu, kardamonu, lotosu, irysa, majeranku i szafranu.

Z perfum intensywnie korzystała także cesarzowa Józefina, żona francuskiego przywódcy wojskowego i męża stanu Napoleona, największej miłości jego życia. Buduar, w którym mieszkała, pachniał nimi przez kolejne 60 lat po jej śmierci w 1814 roku.

Prawdziwa woda kolońska została opracowana w 1709 roku przez Giovanniego Marię Farinę. 100 lat później markę kupił Ferdinand Mühlens, ale po procesie sądowym musiał zmienić nazwę zapachu. I tak słynna woda kolońska nosi nazwę 4711, zgodnie z numerem jego domu.

W Czechosłowackiej Republice Socjalistycznej od lat 60. XX wieku popularne były perfumy Živé květy (żywe kwiaty) z gorących źródeł w Karlowych Warach - konwalie, goździki lub fiołki zanurzone w aromatycznym płynie. Zapachy „Tuzex” stały się powszechnie dostępne dopiero po 1989 roku.

Do lat siedemdziesiątych XX wieku mężczyźni byli przyzwyczajeni tylko do wody kolońskiej i wody po goleniu. Zmianę spowodowało szokujące zdjęcie reklamowe z 1971 roku, na którym Yves Saint Laurent pozował nago, z butelką pierwszych męskich perfum YSL na narządach płciowych.
 

W minionych stuleciach perfumiarze mieli do dyspozycji około 150 naturalnych zapachów, obecnie około 400. Jednak od XIX wieku dodano sztuczne składniki, dzięki czemu współcześni specjaliści pracują z około 3000 składnikami.

Obecnie stosunkowo niewiele osób zajmuje się sztuką perfumeryjną. Na całym świecie jest tylko 200 do 300 prawdziwych profesjonalistów. Oprócz niezaprzeczalnego talentu do tworzenia zapachów, perfumiarze muszą również uczyć się latami, na przykład w specjalnym instytucie w Paryżu.

Dostawa:
Płatność:
Certyfikat:
Made with by PragueBest